1. - 7. 10. 2018 TÝDEN KNIHOVEN NA ODDĚLENÍ PRO DOSPĚLÉ

4.9.2018   Kategorie: Knihovna   autor:    vložil: Městská knihovna Sušice   přečteno: 62x

TÝDEN KNIHOVEN POTĚŠIL NÁVŠTĚVNÍKY NAŠÍ KNIHOVNY

Na první říjnový týden připadl Týden knihoven, celostátní akce, kterou pravidelně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). Téma letošního roku byla lokální historie, neboli Lokálka. Ani sušická knihovna nezahálela a pro své návštěvníky připravila zajímavé akce.

1. října uspořádala přednášku básníka, editora a folkloristy Ondřeje Fibicha. Tématem jeho povídání byly neznámé skutečnosti ze života a díla oblíbeného šumavského spisovatele Karla Klostermanna. Fibich uspořádal během dvanácti let neznámé a nepřístupné práce tohoto romanopisce a vydal je ve čtyřech dílech pod společným názvem Vzpomínky na Šumavu. Přednášku doplnilo promítání archivních snímků a dokumentů, které doprovodily fotografie známé šumavské fotografky Ivany Řandové. Posluchači odcházeli obohaceni emotivním programem, který v souhrnu povýšil osobnost našeho spisovatele na velkou lidskou a humanistickou osobnost konce 19. století a zajímavého myslitele počátku století 20.

3. října jsme již po třetí přivítali historičku Věru Kubovou s přednáškou na téma Osudové osmičky. K výběru téma přednášky se její autorka vyjádřila následovně:  "Na tématu Osudové osmičky jsem pracovala přes rok, protože mě fascinovala data už od roku 1248, kdy se dostal k moci Přemysl Otakar II., i když korunován byl později. Zahynul 1278 a stejný smutek zavládl o sto let později, kdy zemřel Karel IV., král milovaný a ctěný. Naše putování staletími se roky čtyřicátými osmými posouvalo i s náhledy, které byly často těžké i tragické, někdy úžasné, zvláště rok 1348. Magické období Karlovo, založení univerzity, Nového města Pražského, Karlštejna, Archivu Koruny zemí českých... V našich dějinách je mnoho období, na něž můžeme být hrdi, ale jsou i období smutná i tragická. Minulost zasahuje do naší přítomnosti a já se domnívám, že i to je důvod, proč je naší povinností ji dobře znát."

5. října nás poctila svou návštěvou Lucie Kohoutová, aby nás seznámila se svou novou publikací inspirovanou Šumavou Tradiční svátky a recepty ze šumavské vesnice. Její nová kniha je volným pokračováním úspěšné kuchařky Recepty ze šumavské vesnice, kterou nám autorka představila již loni. Tentokrát se věnuje připomenutí svátků a tradic spojených s touto malebnou krajinou. Události jsou citlivě provázané s původními recepty, které autorka, jak je jejím zvykem, poctivě vyzkoušela a pro návštěvníky knihovny přinesla k ochutnání. Kniha je bohatě doplněna barevnými fotografiemi nejen jídel, ale i krás šumavské přírody. A opět nechybí ani příběhy z památných míst, pověry a pranostiky.

Po celý týden byla návštěvníkům knihovny nabízena káva a čaj.